Přístupy celkem: 2192
Přístupy dnes: 3
Optimalizováno pro rozlišení:
1280x960 a vyšší
Redakční práce: beletrie překladová
TIOULIOVÁ, Touria 
Zničená 
Překlad: Antonová BarboraBrno: Jota, 2007. ISBN: 807217410X.
Počet NS: 148
 
Touria Tiouliová si myslela, že v Dubaji ve Spojených arabských emirátech našla ráj. Jako Francouzka marockého původu se cítila skvěle v té třpytivé vitríně modernosti, kde se ženy svobodně oblékají i baví. Několikrát Emiráty navštívila služebně a snila o tom, že se zde usadí natrvalo.
A pak, 15. října 2002, přišel otřes ... Touriu unesli a znásilnili tři muži. Prožila pekelnou noc. Ale zatím to neskončilo: když podala žalobu, byla sama obviněna z "mimomanželského pohlavního styku"! Pobyt ve vězení vystřídalo "podmínečné" propuštění: do vynesení rozsudku nesmí opustit zemi. Následují stání, konfrontace, výslechy, během nichž se oběť musí neustále ospravedlňovat. Mladé ženě hrozí několik let vězení a žije v neustálém strachu - je přece nepohodlný svědek. Ve Francii se tento případ zatím rozkřikl. Na rozdíl od nečinnosti konzulátu reagují média rychle a vedou ostrou kampaň za osvobození jedné ženy, která byla zapomenuta v Dubaji a která svou matku a svého syna v Limoges uvidí až po dlouhých šesti měsících: nočních múr se však nezbaví nikdy.
Otřesné svědectví o pekle některých muslimských zemí, kde ženy (třebaže zdánlive "svobodné") nemají žádné právo - pokud nejde o právo mlčky se podrobit.

KLUUN, Ray 
Time Out 
Překlad: Nováková MartaBrno: Jota, 2006. ISBN: 9788072174850.
Počet NS: 288
 
„Užívej si ještě zbytek života,“ řekne Carmen tiše.
„To budu. A budu se dobře starat o tvou dceru.“
Těmito slovy končí životní příběh Carmen a Stijna a zároveň kniha Třetí poločas. V pokračování úspěšného bestseleru s názvem Time Out se Stijn po smrti své ženy propadá do hluboké beznaděje a se smutkem se vyrovnává pomocí alkoholu, drog a náhodných krátkých známostí. Když si uvědomí, že tato cesta nikam nevede, rozhodne se splnit slib, který dal své umírající ženě, a vydává se na cestu kolem světa se svou dcerkou. V pronajatém karavanu procestují Austrálii a Thajsko, země, které navštívila Carmen a o nichž jim tolik vyprávěla. A tady, daleko od přátel a od míst, jež ho poutala k milované ženě, začíná Stijn hledat nový smysl života, lásky i sám sebe.

© Mgr. Eva Strnadová © 2013, Ing. Ondřej Fuciman, Ph.D.